odborný garant: Simonne Vaďurová
psychologička zaoberajúca sa podporou v sebapoznávaní a sebarealizácii. Venuje sa výživovému poradenstvu a budovaniu zdravého životného štýlu
Pripravené v spolupráci s Ligou za duševné zdravie SR
Všetci sme dnes kŕmení záplavou chutných a neodolateľných ponúk na jedlo všetkého druhu. Naše fyzično je definované potrebou jesť. Je to základná potreba, ktorú musíme uspokojiť, aby sme prežili a zároveň získali energiu na zabezpečenie iných potrieb a čínností. Jedlu a jedeniu sa nedá vyhnúť, potrebuje ho nielen naše telo, ale aj myseľ. Pri jedle sa stretávame s našimi blízkymi, oslavujeme významné životné príbehy a situácie. Jedlo je kultúra, to, čo nás definuje. Nedá sa nemať vzťah k jedlu, ale dá sa ho vylepšovať, pestovať tak, aby sa jedlo a jedenie stali svetlými okamihmi nášho života.
psychologička zaoberajúca sa podporou v sebapoznávaní a sebarealizácii. Venuje sa výživovému poradenstvu a budovaniu zdravého životného štýlu
Pripravené v spolupráci s Ligou za duševné zdravie SR
Naše telo je múdre. Táto múdrosť sa prejavuje aj v intuitívnom výbere potravín. Naše telo si vie v danej chvíli vybrať presne také jedlo, ktoré zodpovedá našim momentálnym potrebám. Súčasne telo vie aj koľko v danej chvíli môže zjesť a za približne aký čas sa znova ohlási hlad. Nepotrebujeme žiadne zákazy a obavy súvisiacie s konzumáciou jedla.
Naše telo nám samo hovorí, kedy a čo potrebuje, len sme sa naučili v návale každodennosti, ako ho nepočúvať. Naozaj nemusíme raňajkovať o siedmej, ak nie ste hladní len preto, že „raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa”. Ani nemusíme večerať pred šiestou, keď ideme spaať o polnoci. Najlepší výživový poradca je naše telo. Aby sme mu lepšie porozumeli, prinášame vám krátke vysvetlenie, čo nám naše telo chce povedať hladom.
spoznaťNiekedy je ťažké rozoznať, či sme gurmáni, ktorí sa tešia zo života alebo sa len tak jednoducho prejedáme alebo oboje naraz. Existuje ale niekoľko znakov, ktoré nám vedia napovedať.
Znie to smiešne, lebo každý z nás je “závislý” na jedle, keďže bez neho by sme neprežili. Máme tu ale na mysli závislosť ako problémové správanie, podobne ako závislosť na cigaretách či alkohole, ktoré nám môže spôsobovať problémy v bežnom živote.
Rizikové jedenie je také, ktoré vám síce jednorázovo neuškodí, no keď sa spojí viac faktorov dohromady, môže znamenať problém, ktorý sa prejaví vo zvýšenej hmotnosti, osobnom nepohodlí a možno aj zdravotných komplikáciách.
Ak nie sme chorí s diagnostikovanou potravinovou intoleranciou, cukrovkou alebo nám lekár zakázal nejaký druh potravín z iných dôvodov, tak naše telo nepotrebuje držať diétu a vylúčiť z jedálnička nejaký konkrétny typ stravy. Nekvalitné, prechemizované potraviny, či ich atrapy vylučujeme samozrejme bez ohľadu na stav nášho tela. Každý z nás je iný a tak je takmer nemožné vymyslieť nejaký univerzálny stravovací systém, ktorý by vyhovoval každému a to nielen z fyziologického, ale aj psychologického hľadiska.